Littelfuse 0215.200VXP
0215.200VXP picture photo
Mfg. Part Number
0215.200VXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215.200VXP.pdf
Availability of 0215.200VXP
QUANTITY
0215.200VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215.200VXP
Internal Part NumberEIS-0215.200VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating200mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.34
ApprovalsCE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance1.84 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215.200VXP
Related Links0215., 0215.200VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0215.200VXP Details Description
Related parts for 0215.200VXP
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES 27 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf