Littelfuse 0215.250MXE
0215.250MXE picture photo
Mfg. Part Number
0215.250MXE
Brief Description
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215.250MXE.pdf
Availability of 0215.250MXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0215.250MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215.250MXE
Internal Part NumberEIS-0215.250MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Series215
Packaging-
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating250mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.56
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance1.17 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215.250MXE
Related Links0215., 0215.250MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0215.250MXE Details Description
Related parts for 0215.250MXE
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MCF5445X datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-2000 PSI datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC FPGA 156 I/O 256UBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
ANALOG TIMER - PM4HW datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf