Littelfuse 0215.250MXEP
0215.250MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0215.250MXEP
Brief Description
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215.250MXEP.pdf
Availability of 0215.250MXEP
QUANTITY
0215.250MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215.250MXEP
Internal Part NumberEIS-0215.250MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating250mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.545
ApprovalsCE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance1.24 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215.250MXEP
Related Links0215.2, 0215.250MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0215.250MXEP Details Description
Related parts for 0215.250MXEP
RES 3.9 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 232 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.100" datasheet.pdf
SITE LICENSE DA-FIR GEN XP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
MOD INSERT 3PORT GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS 1MM datasheet.pdf