Littelfuse 0215.400MRET1P
0215.400MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
0215.400MRET1P
Brief Description
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215.400MRET1P.pdf
Availability of 0215.400MRET1P
QUANTITY
0215.400MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215.400MRET1P
Internal Part NumberEIS-0215.400MRET1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series215
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating400mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t1.325
ApprovalsCE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.5825 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215.400MRET1P
Related Links0215.40, 0215.400MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0215.400MRET1P Details Description
Related parts for 0215.400MRET1P
IC Z8 GP MCU 16K OTP 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO220AA datasheet.pdf
OSC XO 74.1758MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 152MA 7 OHM SMD datasheet.pdf