Littelfuse 0215.630TXP
0215.630TXP picture photo
Mfg. Part Number
0215.630TXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215.630TXP.pdf
Availability of 0215.630TXP
QUANTITY
0215.630TXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215.630TXP
Internal Part NumberEIS-0215.630TXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating630mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.635
ApprovalsCE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.72 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215.630TXP
Related Links0215., 0215.630TXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0215.630TXP Details Description
Related parts for 0215.630TXP
GDT 600V 5KA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES MO 1W 7.5K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO BY SYNC 512X18X2 68PLCC datasheet.pdf
RS232 CABLE FOR 500 SERIES METER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf