Littelfuse 0215002.MXP
0215002.MXP picture photo
Mfg. Part Number
0215002.MXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215002.MXP.pdf
Availability of 0215002.MXP
QUANTITY
0215002.MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215002.MXP
Internal Part NumberEIS-0215002.MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating2A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t11.68
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0566 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215002.MXP
Related Links02150, 0215002.MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0215002.MXP Details Description
Related parts for 0215002.MXP
TRIAC ALTERNISTOR 800V TO220AB datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 8AWG #10 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 400CPR 5MM datasheet.pdf
MACH MNT BCREADER LONG RANGE datasheet.pdf
POT 500 OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf