Littelfuse 0215004.MXE
0215004.MXE picture photo
Mfg. Part Number
0215004.MXE
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215004.MXE.pdf
Availability of 0215004.MXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0215004.MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215004.MXE
Internal Part NumberEIS-0215004.MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series215
Packaging-
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating4A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t38.7
ApprovalsBSI, CSA, K-MARK, METI, SEMKO, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.0163 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215004.MXE
Related Links02150, 0215004.MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0215004.MXE Details Description
Related parts for 0215004.MXE
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-5 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT N-INV 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 180MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLK 35 DEGREE 24POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.4A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 16.7VWM 30.5VC SQMELF datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 110V BLUE datasheet.pdf