Littelfuse 0215008.HXP
0215008.HXP picture photo
Mfg. Part Number
0215008.HXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215008.HXP.pdf
Availability of 0215008.HXP
QUANTITY
0215008.HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215008.HXP
Internal Part NumberEIS-0215008.HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating8A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t209.88
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0092 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215008.HXP
Related Links02150, 0215008.HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0215008.HXP Details Description
Related parts for 0215008.HXP
IC TXRX 5V RS232 SHUTDOWN 28SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.25A 16TQFN datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 70POS .100 T/H AU datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 9.8K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 200MA SOD80 datasheet.pdf