Littelfuse 021501.6HXP
021501.6HXP picture photo
Mfg. Part Number
021501.6HXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021501.6HXP.pdf
Availability of 021501.6HXP
QUANTITY
021501.6HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 021501.6HXP
Internal Part NumberEIS-021501.6HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.6A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t6.83
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0707 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021501.6HXP
Related Links02150, 021501.6HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
021501.6HXP Details Description
Related parts for 021501.6HXP
Crystal 8.0000MHz 30ppm Series 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 33K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.96M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SOLDER GUARD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.645" UNIV datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC ADJ BUCK RF PWR AMP 16DSBGA datasheet.pdf
HDR 1POS 2.54MM datasheet.pdf