Littelfuse 021501.6MXBP
021501.6MXBP picture photo
Mfg. Part Number
021501.6MXBP
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021501.6MXBP.pdf
Availability of 021501.6MXBP
QUANTITY
021501.6MXBP Order Process
Ship out your order
Specifications of 021501.6MXBP
Internal Part NumberEIS-021501.6MXBP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.6A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t6.83
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0707 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021501.6MXBP
Related Links021501, 021501.6MXBP Datasheet, Littelfuse Distributor
021501.6MXBP Details Description
Related parts for 021501.6MXBP
CONN SPRING CONT 52 POS .276 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SUB-MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
MAX-LOC F2 1/2 MULTI-HOLE 3 .25" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT R/A PCB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf