Littelfuse 021502.5MXF5P
021502.5MXF5P picture photo
Mfg. Part Number
021502.5MXF5P
Brief Description
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021502.5MXF5P.pdf
Availability of 021502.5MXF5P
QUANTITY
021502.5MXF5P Order Process
Ship out your order
Specifications of 021502.5MXF5P
Internal Part NumberEIS-021502.5MXF5P
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating2.5A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t22.29
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0386 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021502.5MXF5P
Related Links021502, 021502.5MXF5P Datasheet, Littelfuse Distributor
021502.5MXF5P Details Description
Related parts for 021502.5MXF5P
CAP CER 20PF 150V 0605 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 34 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
IMCV GIGA FIBERLINX-III TX+FX-CW datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
AB 9C 9#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 680 UF 20% 50 V datasheet.pdf