Littelfuse 021506.3MXBP
021506.3MXBP picture photo
Mfg. Part Number
021506.3MXBP
Brief Description
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021506.3MXBP.pdf
Availability of 021506.3MXBP
QUANTITY
021506.3MXBP Order Process
Ship out your order
Specifications of 021506.3MXBP
Internal Part NumberEIS-021506.3MXBP
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating6.3A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t128.75
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0108 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021506.3MXBP
Related Links021506, 021506.3MXBP Datasheet, Littelfuse Distributor
021506.3MXBP Details Description
Related parts for 021506.3MXBP
IC EEPROM 256KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
FERRITE CORE 26MM OD datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 8A 6V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf