Littelfuse 02153.15MRET1P
02153.15MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
02153.15MRET1P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02153.15MRET1P.pdf
Availability of 02153.15MRET1P
QUANTITY
02153.15MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 02153.15MRET1P
Internal Part NumberEIS-02153.15MRET1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series215
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t43.255
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.0283 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02153.15MRET1P
Related Links02153.1, 02153.15MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
02153.15MRET1P Details Description
Related parts for 02153.15MRET1P
TERM BLK PCB 1 W/TAB 3POS BN datasheet.pdf
EMBEDDED USB 1GB IND datasheet.pdf
SPACER CIRCULAR GEN PURP 0.130" datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 100 OHM 6SIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
IC DRIVER SGL PHASE QFN datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP DBL SIDE CLR datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf