Littelfuse 02153.15MRET1P
02153.15MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
02153.15MRET1P
Brief Description
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02153.15MRET1P.pdf
Availability of 02153.15MRET1P
QUANTITY
02153.15MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 02153.15MRET1P
Internal Part NumberEIS-02153.15MRET1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series215
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating3.15A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t43.255
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.0283 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02153.15MRET1P
Related Links02153.1, 02153.15MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
02153.15MRET1P Details Description
Related parts for 02153.15MRET1P
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM SOT23-6 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 25NS 64QFP datasheet.pdf
CONN STANDOFF STUD M3.5 #4-40 datasheet.pdf
ADAPTER DIP48/BGA48 FLASH MEMORY datasheet.pdf
HOOK DOUBLE SPACE .025" BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 208QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf