Littelfuse 02153.15MXBP
02153.15MXBP picture photo
Mfg. Part Number
02153.15MXBP
Brief Description
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02153.15MXBP.pdf
Availability of 02153.15MXBP
QUANTITY
02153.15MXBP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02153.15MXBP
Internal Part NumberEIS-02153.15MXBP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating3.15A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t43.255
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0283 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02153.15MXBP
Related Links02153., 02153.15MXBP Datasheet, Littelfuse Distributor
02153.15MXBP Details Description
Related parts for 02153.15MXBP
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
IC MMIC SWITCH DPDT FLP10 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 90DEG METAL datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
LEAD PLUG STK BAN 2MM GRN 8" datasheet.pdf
RES 7.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
M801 4C 4#23 SKT RECP OM datasheet.pdf
26500 43C 23#20 20#16 P TH PLU datasheet.pdf
AB 2C 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
1.8 V Low Power CMOS Rail-to-Rail Input/Output Operational Amplifier IC datasheet.pdf