Littelfuse 02153.15MXF55P
02153.15MXF55P picture photo
Mfg. Part Number
02153.15MXF55P
Brief Description
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC RADIAL
Datasheet Download
02153.15MXF55P.pdf
Availability of 02153.15MXF55P
QUANTITY
02153.15MXF55P Order Process
Ship out your order
Specifications of 02153.15MXF55P
Internal Part NumberEIS-02153.15MXF55P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating3.15A
Response TimeSlow
Package / CaseRadial Bend Cylinder
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t43.255
Approvals*
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0283 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02153.15MXF55P
Related Links02153.1, 02153.15MXF55P Datasheet, Littelfuse Distributor
02153.15MXF55P Details Description
Related parts for 02153.15MXF55P
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 16DIP datasheet.pdf
CABLE CROSSOVER CAT6 GRAY 10' datasheet.pdf
KIT 3 STEP BROWN CASSETTE 8PC datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 7POS 5A datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 560VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf