Littelfuse 0216.050MXEP
0216.050MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0216.050MXEP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0216.050MXEP.pdf
Availability of 0216.050MXEP
QUANTITY
0216.050MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0216.050MXEP
Internal Part NumberEIS-0216.050MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series216
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating50mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.00019
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance15.9 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0216.050MXEP
Related Links0216.0, 0216.050MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0216.050MXEP Details Description
Related parts for 0216.050MXEP
SIDACTOR SURGE SUP M TO220 220V datasheet.pdf
CAP CER 10PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC VCP II NGCC 72CH 144LBGA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
NGFF CARD EDGE M.2 2.15MM B KEY datasheet.pdf