Littelfuse 0216.050VXP
0216.050VXP picture photo
Mfg. Part Number
0216.050VXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0216.050VXP.pdf
Availability of 0216.050VXP
QUANTITY
0216.050VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0216.050VXP
Internal Part NumberEIS-0216.050VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating50mA
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.00019
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance15.9 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0216.050VXP
Related Links0216., 0216.050VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0216.050VXP Details Description
Related parts for 0216.050VXP
RES ARRAY 3 RES 1K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 20BIT 1CH LP SD 16TSSOP datasheet.pdf
FUSE 250MA 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
CAP CER 3.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 51POS .3MM 2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HDI SEATING TL, 4 ROW 75 POSN datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf