Littelfuse 0216.063MXE
0216.063MXE picture photo
Mfg. Part Number
0216.063MXE
Brief Description
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0216.063MXE.pdf
Availability of 0216.063MXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0216.063MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0216.063MXE
Internal Part NumberEIS-0216.063MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating63mA
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.00054
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance10.45 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0216.063MXE
Related Links0216., 0216.063MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0216.063MXE Details Description
Related parts for 0216.063MXE
CONN RECEPT PIN .015-.025" .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 62POS .156 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 9A SYNC QFN datasheet.pdf
CABLE ASSY 15FT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES 12.9 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf