Littelfuse 0216.063TXP
0216.063TXP picture photo
Mfg. Part Number
0216.063TXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0216.063TXP.pdf
Availability of 0216.063TXP
QUANTITY
0216.063TXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0216.063TXP
Internal Part NumberEIS-0216.063TXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating63mA
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.00054
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance10.45 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0216.063TXP
Related Links0216., 0216.063TXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0216.063TXP Details Description
Related parts for 0216.063TXP
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
PLIERS ELEC LONG NOSE 8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 1.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
SR BTS FT 12 ASY R datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB CP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 240V 0.316A SOT89-3 datasheet.pdf