Littelfuse 0216.080TXP
0216.080TXP picture photo
Mfg. Part Number
0216.080TXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0216.080TXP.pdf
Availability of 0216.080TXP
QUANTITY
0216.080TXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0216.080TXP
Internal Part NumberEIS-0216.080TXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating80mA
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.00084
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance7.885 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0216.080TXP
Related Links0216., 0216.080TXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0216.080TXP Details Description
Related parts for 0216.080TXP
CARDEDGE LO PRO 6POS .156 GRN datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 5/32" 0.98" datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 78 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 12.7MM datasheet.pdf