Littelfuse 0216.200H
0216.200H picture photo
Mfg. Part Number
0216.200H
Brief Description
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0216.200H.pdf
Availability of 0216.200H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0216.200H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0216.200H
Internal Part NumberEIS-0216.200H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series216
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.00438
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance3.35 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0216.200H
Related Links0216, 0216.200H Datasheet, Littelfuse Distributor
0216.200H Details Description
Related parts for 0216.200H
DUCT WIRE SLOT PVC LT GRY 6'/72" datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET SOT23-5 datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .300 14POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PC PWR SUPP 16-DIP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG GRY 1000' datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 12 AWG datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.5A 175 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf