Littelfuse 0216.250TXP
0216.250TXP picture photo
Mfg. Part Number
0216.250TXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0216.250TXP.pdf
Availability of 0216.250TXP
QUANTITY
0216.250TXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0216.250TXP
Internal Part NumberEIS-0216.250TXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series216
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.00891
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance2.35 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0216.250TXP
Related Links0216., 0216.250TXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0216.250TXP Details Description
Related parts for 0216.250TXP
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 40VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
WASHER FLAT M27 NYLON datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf