Littelfuse 0216.630MXBP
0216.630MXBP picture photo
Mfg. Part Number
0216.630MXBP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0216.630MXBP.pdf
Availability of 0216.630MXBP
QUANTITY
0216.630MXBP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0216.630MXBP
Internal Part NumberEIS-0216.630MXBP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series216
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating630mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.175
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.465 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0216.630MXBP
Related Links0216.6, 0216.630MXBP Datasheet, Littelfuse Distributor
0216.630MXBP Details Description
Related parts for 0216.630MXBP
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO204AL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf