Littelfuse 0216.800HXP
0216.800HXP picture photo
Mfg. Part Number
0216.800HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0216.800HXP.pdf
Availability of 0216.800HXP
QUANTITY
0216.800HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0216.800HXP
Internal Part NumberEIS-0216.800HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series216
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.285
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.295 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0216.800HXP
Related Links0216., 0216.800HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0216.800HXP Details Description
Related parts for 0216.800HXP
CONN DIN PLUG 96POS VERT PCB datasheet.pdf
IC MCU 16K FLSH 256B SRAM 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-DFN datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
PANEL INNER ALUMINUM 8.75X6.88" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 8W datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf