Littelfuse 021606.3MXESPP
021606.3MXESPP picture photo
Mfg. Part Number
021606.3MXESPP
Brief Description
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021606.3MXESPP.pdf
Availability of 021606.3MXESPP
QUANTITY
021606.3MXESPP Order Process
Ship out your order
Specifications of 021606.3MXESPP
Internal Part NumberEIS-021606.3MXESPP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Featured Product216SP Series 5 x 20 mm Single Pigtail Fuse
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series216SP
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating6.3A
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t56.43
ApprovalsCE, CSA, CQC, KC, PSE, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0137 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021606.3MXESPP
Related Links021606., 021606.3MXESPP Datasheet, Littelfuse Distributor
021606.3MXESPP Details Description
Related parts for 021606.3MXESPP
IDC CABLE - MDM16T/MC16F/MDM16T datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 350MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 33 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 4PORT IVORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf