Littelfuse 02161.25MXEP
02161.25MXEP picture photo
Mfg. Part Number
02161.25MXEP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02161.25MXEP.pdf
Availability of 02161.25MXEP
QUANTITY
02161.25MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02161.25MXEP
Internal Part NumberEIS-02161.25MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series216
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.48
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.153 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02161.25MXEP
Related Links02161., 02161.25MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
02161.25MXEP Details Description
Related parts for 02161.25MXEP
TXRX 9BIT LATCH GEN/CLOCK 28PLCC datasheet.pdf
WINDOW DEEP HINGE 12.19X14.56" datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE RCPT 10POS 1' datasheet.pdf
GK NICU PTAF TPE HB REC datasheet.pdf
CABLE TIE 11.4"L 40LB BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf