Littelfuse 0217.080MXE
0217.080MXE picture photo
Mfg. Part Number
0217.080MXE
Brief Description
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0217.080MXE.pdf
Availability of 0217.080MXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0217.080MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0217.080MXE
Internal Part NumberEIS-0217.080MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating80mA
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.000828
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance7.89 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0217.080MXE
Related Links0217., 0217.080MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0217.080MXE Details Description
Related parts for 0217.080MXE
CONN SOCKET SIP 54POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPST 8XQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 292VC R6 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 3KV U2M RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.02% 0.15W 1206 datasheet.pdf