Littelfuse 0217.315MXBP
0217.315MXBP picture photo
Mfg. Part Number
0217.315MXBP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0217.315MXBP.pdf
Availability of 0217.315MXBP
QUANTITY
0217.315MXBP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0217.315MXBP
Internal Part NumberEIS-0217.315MXBP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series217
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating315mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.11
ApprovalsCCC, CE, CSA,KC, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.88 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0217.315MXBP
Related Links0217.3, 0217.315MXBP Datasheet, Littelfuse Distributor
0217.315MXBP Details Description
Related parts for 0217.315MXBP
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 1206 datasheet.pdf
SW DIP SLIDE SPST UNSEALED 24V datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN NC 12-24VDC 5MM datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 28TSOP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 30A 32VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING STRAIN RELI datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LEAD 4MM P-P PVC .75 200CM GREEN datasheet.pdf