Littelfuse 0217.400TXP
0217.400TXP picture photo
Mfg. Part Number
0217.400TXP
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0217.400TXP.pdf
Availability of 0217.400TXP
QUANTITY
0217.400TXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0217.400TXP
Internal Part NumberEIS-0217.400TXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series217
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.125
ApprovalsCCC, CE, CSA,KC, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.2777 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0217.400TXP
Related Links0217., 0217.400TXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0217.400TXP Details Description
Related parts for 0217.400TXP
TRANS NPN 260V 15A TO264 datasheet.pdf
CABLE BNC MALE RG174/U 2FT datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 60" H2O 4SIP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf