Littelfuse 0218.032HXP
0218.032HXP picture photo
Mfg. Part Number
0218.032HXP
Brief Description
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218.032HXP.pdf
Availability of 0218.032HXP
QUANTITY
0218.032HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218.032HXP
Internal Part NumberEIS-0218.032HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating32mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.00297
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance58.45 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218.032HXP
Related Links0218., 0218.032HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0218.032HXP Details Description
Related parts for 0218.032HXP
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 8CH 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 28POS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 160VDC datasheet.pdf