Littelfuse 0218.050MXP
0218.050MXP picture photo
Mfg. Part Number
0218.050MXP
Brief Description
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218.050MXP.pdf
Availability of 0218.050MXP
QUANTITY
0218.050MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218.050MXP
Internal Part NumberEIS-0218.050MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating50mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.00692
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance23.3 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218.050MXP
Related Links0218., 0218.050MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0218.050MXP Details Description
Related parts for 0218.050MXP
FIXED IND 2.2UH 1.87A 86 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 14BIT PAR 300NS 38-TSSOP datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB16 PG29 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf