Littelfuse 0218.100H
0218.100H picture photo
Mfg. Part Number
0218.100H
Brief Description
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218.100H.pdf
Availability of 0218.100H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0218.100H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218.100H
Internal Part NumberEIS-0218.100H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating100mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0495
ApprovalsBSI, CSA, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance8.95 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218.100H
Related Links0218, 0218.100H Datasheet, Littelfuse Distributor
0218.100H Details Description
Related parts for 0218.100H
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf