Littelfuse 0218.125HXP
0218.125HXP picture photo
Mfg. Part Number
0218.125HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218.125HXP.pdf
Availability of 0218.125HXP
QUANTITY
0218.125HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218.125HXP
Internal Part NumberEIS-0218.125HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.1465
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance4.2 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218.125HXP
Related Links0218., 0218.125HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0218.125HXP Details Description
Related parts for 0218.125HXP
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 40KSPS LP 8SO datasheet.pdf
IC FPGA 880 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 1206 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 264K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
2MM SR 2P HDR IN HOR SMT /PEG datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 50W datasheet.pdf