Littelfuse 0218.160MXEP
0218.160MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0218.160MXEP
Brief Description
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218.160MXEP.pdf
Availability of 0218.160MXEP
QUANTITY
0218.160MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218.160MXEP
Internal Part NumberEIS-0218.160MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating160mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.219
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance2.55 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218.160MXEP
Related Links0218.1, 0218.160MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0218.160MXEP Details Description
Related parts for 0218.160MXEP
MMIC AMP 3V 2.9GHZ SOT363 datasheet.pdf
BOARD TERM TURRET DBL 5POS datasheet.pdf
IC MON DUAL SUPPLY PREC TSOT23-8 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/3.3V 0.9A SOT23 datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.35K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 110V datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 0.2% 4W 3637 datasheet.pdf