Littelfuse 0218.200MRET1P
0218.200MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
0218.200MRET1P
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218.200MRET1P.pdf
Availability of 0218.200MRET1P
QUANTITY
0218.200MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218.200MRET1P
Internal Part NumberEIS-0218.200MRET1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.341
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance1.6 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218.200MRET1P
Related Links0218.20, 0218.200MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0218.200MRET1P Details Description
Related parts for 0218.200MRET1P
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 25DL POS .100 GOLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 22MM 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 10A datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 LW SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.9A 127 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN FFC TOP 33POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
MICRO 31 F 18" RBW NICKEL datasheet.pdf