Littelfuse 0218.250MX8810P
0218.250MX8810P picture photo
Mfg. Part Number
0218.250MX8810P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218.250MX8810P.pdf
Availability of 0218.250MX8810P
QUANTITY
0218.250MX8810P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218.250MX8810P
Internal Part NumberEIS-0218.250MX8810P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.5405
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance1.0495 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218.250MX8810P
Related Links0218.25, 0218.250MX8810P Datasheet, Littelfuse Distributor
0218.250MX8810P Details Description
Related parts for 0218.250MX8810P
IC MUX/DEMUX 8X1 16DIP datasheet.pdf
IC DAC DUAL SERIAL 13BIT 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CAPTIVATING HOLDER 30POS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
KNOB PLASTIC .125 DIA GRAY datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5KOHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250V CH 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf