Littelfuse 0218.400HXP
0218.400HXP picture photo
Mfg. Part Number
0218.400HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218.400HXP.pdf
Availability of 0218.400HXP
QUANTITY
0218.400HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218.400HXP
Internal Part NumberEIS-0218.400HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t1.325
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.535 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218.400HXP
Related Links0218., 0218.400HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0218.400HXP Details Description
Related parts for 0218.400HXP
TRANS PNP 60V 0.5A TO92 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 18MH PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 460MA 1.95 OHM SMD datasheet.pdf
PANEL INNER STL 12.75X10.88" WHT datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 6POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
AV(FS) SWITCHES datasheet.pdf
ESD SURVEY KIT NA 220VAC datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM PWM 24VDC datasheet.pdf