Littelfuse 0218.500MRET1P
0218.500MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
0218.500MRET1P
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218.500MRET1P.pdf
Availability of 0218.500MRET1P
QUANTITY
0218.500MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218.500MRET1P
Internal Part NumberEIS-0218.500MRET1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t2.825
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.37 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218.500MRET1P
Related Links0218.50, 0218.500MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0218.500MRET1P Details Description
Related parts for 0218.500MRET1P
IC REG LDO 2.9V 0.3A 6HVSOF datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL 1X1 8DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.12A SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.52KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
15 kV ESD Protected, 2.7 V to 3.6 V Serial Port Transceivers with Green Idle⑩ IC datasheet.pdf