Littelfuse 021802.5MXF5P
021802.5MXF5P picture photo
Mfg. Part Number
021802.5MXF5P
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021802.5MXF5P.pdf
Availability of 021802.5MXF5P
QUANTITY
021802.5MXF5P Order Process
Ship out your order
Specifications of 021802.5MXF5P
Internal Part NumberEIS-021802.5MXF5P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t23.25
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0219 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021802.5MXF5P
Related Links021802, 021802.5MXF5P Datasheet, Littelfuse Distributor
021802.5MXF5P Details Description
Related parts for 021802.5MXF5P
IC MCU 8BIT 16K 24MHZ OTP 44PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE PQ 4.5UH N87 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf