Littelfuse 021802.5MXF5P
021802.5MXF5P picture photo
Mfg. Part Number
021802.5MXF5P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021802.5MXF5P.pdf
Availability of 021802.5MXF5P
QUANTITY
021802.5MXF5P Order Process
Ship out your order
Specifications of 021802.5MXF5P
Internal Part NumberEIS-021802.5MXF5P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t23.25
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0219 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021802.5MXF5P
Related Links021802, 021802.5MXF5P Datasheet, Littelfuse Distributor
021802.5MXF5P Details Description
Related parts for 021802.5MXF5P
RES SMD 71.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 6A TO220AB datasheet.pdf
BOARD INTERFACE DIGITAL HI SPD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IO NICU MESHG PU V0 REC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
HC-B-G-M40-EC-AL datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf