Littelfuse 02181.25HXP
02181.25HXP picture photo
Mfg. Part Number
02181.25HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02181.25HXP.pdf
Availability of 02181.25HXP
QUANTITY
02181.25HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02181.25HXP
Internal Part NumberEIS-02181.25HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t12.65
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0446 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02181.25HXP
Related Links02181, 02181.25HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
02181.25HXP Details Description
Related parts for 02181.25HXP
POT 1K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO 512X36 10NS 128QFP datasheet.pdf
RES 1.29M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 6" 6S FIN datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 21 M 24" YEL JACKS datasheet.pdf