Littelfuse 02181.25HXP
02181.25HXP picture photo
Mfg. Part Number
02181.25HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02181.25HXP.pdf
Availability of 02181.25HXP
QUANTITY
02181.25HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02181.25HXP
Internal Part NumberEIS-02181.25HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t12.65
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0446 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02181.25HXP
Related Links02181, 02181.25HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
02181.25HXP Details Description
Related parts for 02181.25HXP
CONN TERM BLOCK 7.62MM 6POS OR datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 182VC DO13 datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC RELAY SS SP-NO DL 400V 8-SMD datasheet.pdf