Littelfuse 0219.050MXAEP
0219.050MXAEP picture photo
Mfg. Part Number
0219.050MXAEP
Brief Description
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0219.050MXAEP.pdf
Availability of 0219.050MXAEP
QUANTITY
0219.050MXAEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0219.050MXAEP
Internal Part NumberEIS-0219.050MXAEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating50mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage150A
Melting I²t0.017
ApprovalsCE, SEMKO, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance21.292 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0219.050MXAEP
Related Links0219.0, 0219.050MXAEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0219.050MXAEP Details Description
Related parts for 0219.050MXAEP
DIODE GEN PURP 1KV 40A DO203AB datasheet.pdf
DISPLAY VFD DOT MAT 1X20 4.9MM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMA datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW/YLW/RED DIFF datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
MICRO 25C P 20" WHT JACKP datasheet.pdf
MICRO 37C P 20" WHT JACKS datasheet.pdf
RES SMD 1.82M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf