Littelfuse 0219.500MXAP
0219.500MXAP picture photo
Mfg. Part Number
0219.500MXAP
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0219.500MXAP.pdf
Availability of 0219.500MXAP
QUANTITY
0219.500MXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0219.500MXAP
Internal Part NumberEIS-0219.500MXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series219XA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage150A
Melting I²t3
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.37 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0219.500MXAP
Related Links0219.5, 0219.500MXAP Datasheet, Littelfuse Distributor
0219.500MXAP Details Description
Related parts for 0219.500MXAP
CONN SOCKET BLOCK LOCK OR datasheet.pdf
RES 4K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF DL OP/DRAIN N-INV 6ULLGA datasheet.pdf
MODULE SOC RF TXRX W/8051 MCU datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 1A datasheet.pdf
IC SLAC 1FXS/1FXO 1CH 48LQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf