Littelfuse 0219.800TXAP
0219.800TXAP picture photo
Mfg. Part Number
0219.800TXAP
Brief Description
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0219.800TXAP.pdf
Availability of 0219.800TXAP
QUANTITY
0219.800TXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0219.800TXAP
Internal Part NumberEIS-0219.800TXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating800mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage150A
Melting I²t9.35
ApprovalsCCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.1635 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0219.800TXAP
Related Links0219.8, 0219.800TXAP Datasheet, Littelfuse Distributor
0219.800TXAP Details Description
Related parts for 0219.800TXAP
IC MCU 16BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
IC SENSOR TEMP DUAL3/5.5V 16QSOP datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 3500MA 12W datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR SI840X datasheet.pdf
EXTRACTOR TOOL - DOUBLE LATCH datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC datasheet.pdf
CAP FILM 180 NF 20% 160VDC datasheet.pdf