Littelfuse 021902.5MXABP
021902.5MXABP picture photo
Mfg. Part Number
021902.5MXABP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021902.5MXABP.pdf
Availability of 021902.5MXABP
QUANTITY
021902.5MXABP Order Process
Ship out your order
Specifications of 021902.5MXABP
Internal Part NumberEIS-021902.5MXABP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series219XA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage150A
Melting I²t138
ApprovalsCCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0305 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021902.5MXABP
Related Links021902, 021902.5MXABP Datasheet, Littelfuse Distributor
021902.5MXABP Details Description
Related parts for 021902.5MXABP
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 10A D2PAK datasheet.pdf
SENSOR REFLECTIVE FAST SW 4LEAD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0606 datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE RED datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 56 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf