Littelfuse 02200010MXP
02200010MXP picture photo
Mfg. Part Number
02200010MXP
Brief Description
FUSE GLASS 550MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
02200010MXP.pdf
Availability of 02200010MXP
QUANTITY
02200010MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02200010MXP
Internal Part NumberEIS-02200010MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Series220
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating550mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t1.16
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.4945 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02200010MXP
Related Links02200, 02200010MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
02200010MXP Details Description
Related parts for 02200010MXP
FIXED IND 120NH 450MA 220 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR PSSO-2-2 datasheet.pdf
IC DCODER/DEMUX DUAL 1:4 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
HDWR TOWER MCU BOARD SHIELD1 datasheet.pdf
DIODE MODULE 180V 240A HALF-PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf