Littelfuse 0224.100DRT1P
0224.100DRT1P picture photo
Mfg. Part Number
0224.100DRT1P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 100MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0224.100DRT1P.pdf
Availability of 0224.100DRT1P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0224.100DRT1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0224.100DRT1P
Internal Part NumberEIS-0224.100DRT1P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series224
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating100mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.00075
Approvals-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance6.15 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0224.100DRT1P
Related Links0224.1, 0224.100DRT1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0224.100DRT1P Details Description
Related parts for 0224.100DRT1P
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DUAL TIN SMD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/3.3V 0.3A 8WDFN datasheet.pdf
BATT ZINC 1.4V BUTTON 7.9MM 8PK datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 317 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BCVP-381W- 5 BK datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf