Littelfuse 0224.375HXP
0224.375HXP picture photo
Mfg. Part Number
0224.375HXP
Brief Description
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0224.375HXP.pdf
Availability of 0224.375HXP
QUANTITY
0224.375HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0224.375HXP
Internal Part NumberEIS-0224.375HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series224
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.171
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.395 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0224.375HXP
Related Links0224., 0224.375HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0224.375HXP Details Description
Related parts for 0224.375HXP
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CBLE RJ45 CAT5E W/BOOT 100' WHT datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 RED/X/X DIFF datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 12A SYNC 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FRONT PANEL 6U 84HP SIDE HINGED datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf